HAK CS – ochrana proti pádu pro bezpečnou práci ve výškách.
OOPP proti pádu je zkratka pro osobní ochranné pracovní prostředky proti pádu, které se používají k zajištění osob pracujících ve výškách a nad volnou hloubkou. Za tuto práci se považuje práce a pohyb pracovníků, při kterém jsou ohroženi pádem z výšky nebo do hloubky, propadnutím nebo sesutím.
Od roku 1991 Vám nabízíme to nejlepší co v oblasti OOPP proti pádu existuje. Jestliže má na těchto OOPP záviset lidský život, je našim cílem Vám poskytovat to nejlepší od největších světových výrobců.
Osobí ochranné pracovní prostředky (OOPP) proti pádu podléhají legislativním technickým požadavkům, podle kterých se vyrábějí, uvádějí na trh a používají.Podle této legislativy se za OOPP považuje každé zařízení nebo prostředek určený k nošení nebo držení jednotlivcem pro ochranu před zdravotními a bezpečnostními riziky. Může to být:
- Technická sestava tvořená nedílně spojenými prostředky nebo zařízeními pro ochranu jedotlivce
- Ochranné zařízení nebo prostředek spojené s osobní výstroji (zachycoavacím postrojem)
- vyměnitelná součástka OOPP, která je nezbytná pro jeho bezchybnou funkci
OOPP musí splňovat základní požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví a mohou být uváděny na trh a do provozu, pouze pokud při řádném udržování a používání zaručují bezpečnost uživatelů. Základní požadavky se považují za splněné, pokud je OOPP ve shodě s technickou normou.
OOPP patří mezi osobní ochranné pracovní prostředky složité konstrukce určené k ochraně proti smrtelnému nebezpečí nebo nebezpečím, která mohou vážně a nevratně poškodit zdraví a jejich bezprostřední účinky nemůže uživatel včas rozpoznat a kde výrobce zajišťuje podle své volby nad nimi kontrolu.
Každý výrobce upozorňuje na potřebu pravidelných periodických prohlídek přinejměnším každých 12 měsíců. Tyto prohlídky jsou prováděny odborně způsobilou osobou. Jakákoliv oprava může být prováděná rovněž touto osobou, která byla autorizována výrobcem a postup opravy musí být přesně v spouladu s návody výrobce.
Na základě uvedených informací je firma HAK CS odborně způsobilou osobou a je pravidelně školena a testována jednotlivými výrobci.
Poskytujeme kompletní služby v oblasti ochrany proti pádu z výšky nebo do hloubky:
- Prodej osobních ochranných pracovních prostředků proti pádu (OOPP)
- Záruční, pozáruční servis a pravidelné revize OOPP proti pádu
- Školení zaměřená na bezpečnost práce ve výškách
- Poradenská činnost v oblasti vyhledávání rizik a jejich řešení
Mezi OOPP proti pádu patří zejména:
- Zachycovací postroje
- Pásy pro pracovní polohování
- Tlumiče pádu
- Zatahovací zachycovače pádu
- Pohyblivé zachycovače pádu včetně pevného zajišťovacího vedení
- Pohyblivé zachycovače pádu včetně poddajného zajišťovacího vedení
- Lana
- Polohovací lana
- Spojovací lana
- Spojovací prostředky
- Systémy zachycení pádu
- Záchytné systémy
- Zádržně systémy
- Evakuační zařízení
- Trojnožky a navijáky
- Kotvící zařízení
- Kotvící body
Zachycovací postroje můžeme definovat jako oporu těla sloužící v první řadě k zachycení pádu, k polohování pracovní polohy nebo práci na laně. Zachycovací postroje se používají v různých postředích. Např. speciální zachycovací postroj Kevlar lze použít v prostředí z vysokými teplotami nebo při svařování, zachycovací postroj Atex lze použít v prostředí s nebezpečím výbuchu. Někdy se používají i zachycovací postroj se záchrannou vestou, např. při pracích na mostech nebo při práci nad vodní hladinou. Existují zachycovací postroje pro speciální práce ve stísněných prostorech nebo pro záchranáře.
Tlumiče pádu zajišťuje maximálni ochranu uživatele. Brzdná síla v připadě pádu, která se přenáší na tělo uživatele, nepřekročí 6 kN (je to způsobeno postupným páráním tlumiče pádu a tím pohlcování pádové energie). Výhodou je nízká hmotnost, kotvení i na úrovni nohou (pokud je dostatečný prostor pod uživatelem) a možnost zábránění kývadlového pohybu uživatele při pádu.
Zatahovací zachycovače pádu jsou ikonou mezi OOPP a slouží především k zachycení pádu uživatele (někdy i k polohování pracovní pozice). Používají se doslova ve všech oblastech prací ve výškách, ve stavebnictví, práci na střechách, údržbě, jsou součáctí záchytných systému. Výhodou je především volný pohyb uživatele (volné ruce na práci), minimální délka zachycení pádu (lanko nebo popruh jsou neustále napnuté) a je možné ukotvení i na úrovni nohou (pokud je dostatečný volný prostor pod uživatelem).
Polohovací lana slouží k polohování (stabilizování) pracovní pozice uživatele při práci ve výškách nebo nad volnou hloubkou. Polohovací lano se nejčastěji používá při montážích a při práci na stožárech, žebřících a konstrukcích. Polohovací lano neslouží k zachycení pádu. Pokud užiivatel používá polohovací lano a zároveň je ohrožen pádem z výšky musí v souladu s EN 363 použít systém zachycení pádu.Výhodou je možnost nastavení délky (většinou pomoci zkracovače), volné ruce pro práci, nízká hmotnost a je konstrukčně vymyšleno tak, že se vám nikdy náhodně neotevře.
Karabiny patří mezi osobní ochranné pracovní prostředky proti pádu OOPP a slouží jako spojující prvek. S ostatními OOPP proti pádu může tvořít systém ochrany proti pádu. Má vždy dvojité jištění proti náhodnému otevření, tzn. že karabina lze otevřít pouze dvěma na sobě nezávislými pohyby. Často je vyrobena s oceli nebo aluminia.
Záchytné systémy jsou trvale instalované kotvicí zařízení, které zajišťuje bezpečnost osob při práci ve výškách nebo nad volnou hloubkou. Záchytné systémy slouží k zachycení pádu nebo jeho zamezení. Podle legislativy musí být záchytný systém instalován na každou novou nebo opravovanou střechu.
Evakuační zařízení můžeme definovat jako zařízení, kterými může být osoba zachráněna sama sebou nebo jinou osobou takovým způsobem, že je zabráněno pádu jak zachraňovaného tak záchranáře v průběhu záchranné operace. Jakmile se začne odpočítávat čas, potřebujete záchranný plán, musíte se spolehnout na to, že záchrannou akci provedet rychle a efektivně.
Kotvící zařízení patří mezi prostředky osobní ochrany osob a dle legislativy EN 795 zahrnují kotvící stacionární nebo (mobilní) pohyblivé kotvící body navržené pro připojení součástí systému zachycení pádu osob při práci ve výškách nebo nad volnou hloubkou. Efektivní ochrana proti pádu a bezpečnost práce ve výškách jsou klíčové pro minimalizaci rizika pracovních úrazů. EN 795 rozděluje kotvící zařízení do 5 kategorií a patří zde například Kotvící body, Kotvící ramena, Vakuové kotvící systémy, Kotvící zařízení se třemi raneny (trojnožka), Dveřní kotvení a jiné.
Trojnožky a navijáky, trojnožka je mobilní kotvící bod a slouží pro spouštění a vytahování osob, jejich evakuaci a záchranu. Často se používá s evakuačním a záchranným systémem, s lanovým navijákem nebo navijákem s ocelovým lankem. Trojnožka se používá zejména při práci nad volnou hloubkou jako jsou například studny, jímky, okraje budov, či jiné stísněné prostory nebo okraje budov. Výhodou trojnožky je variabilita v jejich používání, přednosti je jejich nízká hmotnost (díky hliníkové konstrukci), možnosti různého ukotvení (díky více kotvícím bodům va hlavě trojnožky) nebo jejichch přizpůsobivost k prostředí. Trojnožka patří pod normu EN 795:B, která je určena pro přenosná kotvící zařízení.
Práce ve výškách a nad volnou hloubkou patří k nejnebezpečnějším pracovním činnostem ve stavebnictví, montážích a údržbářských pracích, při práci na střechách, větrných elektrárnách, petrochemii.
Před tímto ohrožením musí být pracovníci chráněni. Jako přednostní ochrana se používají prostředky kolektivního zajištění, např. ochranné konstrukce, které znemožňují pád (ochranné lešení nebo ochranné zábradlí). Nebo záchytné konstrukce např.(záchytné sítě, zábradlí, lešení), u nichž k pádu může dojít, ale je včas zachycen konstrukcí.Stavění a používání kolektivního zajištění bývá ekonomicky a technicky velmi náročné. Proto v určitých případech (krátkodobé práce, malý počet pracovníků) se k zajištění proti pádu při práci ve výškách nebo nad volnou hloubkou kde hrozí pád, propadnutí nebo sesutí používají osobní ochranné pracovní prostředky..
Naši firmu jsme založili v roce 1991 a za několik desetiletí práce jsme získali velké zkušenosti s používáním jednotlivých OOPP proti pádu a můžeme vám nabídnout to nejlepší co v této oblasti existuje. ať se jedná o stavebnictví, montáže
Podle zákona o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (zákon č. 309/2006 Sb.) má zaměstnanec nárok na bezplatné poskytnutí OOPP, pokud je to nutné pro výkon jeho práce. Osobní ochranné prostředky proti pádu, stejně jako prostředky kolektivní ochrany, je třeba používat v souladu s příslušnými předpisy a normami, aby se minimalizovalo riziko úrazu při pádu. Zajištění správného používání a údržby je základem pro bezpečnou práci ve výškách a nad volnou hloubkou.